Syytteitä nostettu Lauttasaaren tuhopolttoon liittyvässä kokonaisuudessa

Tiedote
Syyttäjälaitos

Pyöräliike sytytettiin palamaan palkkiota vastaan Helsingin Lauttasaaressa 3.3.2026. Syyttäjä on nostanut syyteen kolmea henkilöä vastaan törkeästä tuhotyöstä. Lisäksi kahta henkilöä syytetään tekoon liittyvästä rahanpesusta.

Poliisi on tiedottanut asiasta viimeksi 10.8.2026.

Haastehakemus on toimitettu Helsingin käräjäoikeuteen (syyttäjän diaarinumero R SY/2026/30213). Haastehakemus ja esitutkinta-aineisto tulevat julkisiksi, kun asia on ollut esillä käräjäoikeuden suullisessa käsittelyssä, ellei käräjäoikeus toisin määrää.

Asian käsittely aloitetaan Helsingin käräjäoikeudessa 26.8.2026.

Neljän henkilön osalta, joiden on epäilty olleen osallisena teossa, on tehty syyttämättäjättämispäätös, koska heidän syyllisyytensä tueksi ei ole ollut todennäköisiä syitä. Syyttäjä on katsonut, että vaikka epäiltyjen toimet ovat edistäneet tekoa, asiassa on jäänyt näyttämättä, että he olisivat olleet tietoisia suunnitteilla olevasta päärikoksesta. Näin ollen heidän ei ole katsottu tahallisesti edistäneen törkeää tuhotyötä.

Syyttämättäjättämispäätökset (päätösnumerot 1064 3269, 1064 3268, 1064 3271 ja 1064 3272) voi tilata Etelä-Suomen syyttäjäalueelta, etela-suomi.syyttaja@oikeus.fi , p. 029 562 2100. Koska samassa asiakokonaisuudessa on nostettu syytteitä, myös syyttämättäjättämispäätösten esitutkinta-aineisto tulee julkiseksi vasta, kun asia on ollut esillä käräjäoikeuden suullisessa käsittelyssä, ellei käräjäoikeus toisin määrää.

Syyttäjällä ei tässä vaiheessa ole asiasta enempää tiedotettavaa.


Aluesyyttäjä Riku Niemi, Etelä-Suomen syyttäjäalue, riku.j.niemi(at)oikeus.fi